Kā gaidību laikā cīnīties ar mutes veselības problēmām

zob jaun 3Grūtniecības laikā, mainoties topošās māmiņas organismam, ir daudz lielāks risks saskarties ar dažādām mutes un smaganu slimībām, nekā līdz grūtniecības laikam. Tas skaidrojams ar to, ka var pastiprināties jau sen ielaistas zobu kaites, ko līdz šim grūtniece nav manījusi vai nav ārstējusi.

Ģimenes zobārstniecība speciālisti iesaka tīrīt zobus vismaz divreiz dienā un izmantot zobu diegu, lai saglabātu zobus veselus un izvairītos no smaganu slimībām. Atgādinot, ka laba mutes higiēna sākas ar fluoru saturošas zobu pastas un kvalitatīvas zobu birstes lietošanu. To visu palīdzēs izvēlēties mutes veselības un zobu higiēnists!

Tomēr pilnībā likvidēt baktēriju radīto mīksto aplikumu mājas apstākļos paša spēkiem nav iespējams vien tā iemesla dēļ, ka nav iespējams sasniegt visas mutes dobuma daļas, kā arī zobu higiēnas veikšana mājas apstākļos nepalīdz atbrīvoties no zobakmens. Turklāt grūtniecības laikā zobu aplikuma un smaganu slimību veidošanās risks ir daudz lielāks, jo gan grūtniecības laikā, kāre pēc saldiem ēdieniem vai rīta nelabums ir faktori, kas padara jūs uzņēmīgāku pret zobu bojājumiem un smaganu slimībām.

Tomēr ir veidi, kā rūpēties par zobu veselību mājas apstākļos un samazināt zobu bojājumu un smaganu slimību risku un izvairīties no tiem:

  • Tīriet zobus vismaz divreiz dienā, no rīta un vienmēr pirms gulētiešanas;
  • Tīriet zobus vismaz divas minūtes - Tīriet zobus ar maigām kustībām sākot no smaganas, virzot zobu birstīti zobu augšanas virzienā, arī tad, ja smagana asiņo – smaganu asiņošanas cēlonis ir nenoņemtais aplikums;
  • Zobi ir jātīra arī tad, ja ir šķebināšana. Lai to mazinātu:
    • netīriet zobus tukšā dūšā;
    • lietojiet zobu birstīti ar mazu galviņu, to palīdzēs izvēlēties higiēnists;
    • ja nelabumu izraisa zobu pasta – tīriet bez zobu pastas;
    • lietojiet maigas zobu pastas ar nelielu (līdz 75 RDA) abrazivitātes indeksu, lai neveicinātu pastiprinātu zobu jutību;
    • zobu tīrīšanai atvēliet vairāk laika, lai tos varētu notīrīt rūpīgi, bet maigi, nesavainojot jutīgākās smaganas;
    • lietojiet vismīkstāko (Supersoft, Extrasoft) zobu birstīti, lai nekairinātu smaganas;
    • lietojiet mutes skalojamos, kas satur dabīgas pretiekaisuma vielas, piem., tējas koka eļļu, salvijas, asinszāles, ozolu mizu ekstraktu
  • Nomainiet zobu birsti ik pēc trim mēnešiem - ilgi lietoto zobu birstīšu sariņos vairojas baktērijas;
  • Lietojiet zobu diegu reizi dienā, lai notīrītu aplikumu starp zobiem (zobu sānu virsmas sastāda 35% no visām zobu virsmām un ir sasniedzamas tikai ar zobu diegu) un zem smaganu līnijas (vietās, kur ir grūti piekļūt ar zobu birsti).

Uzturs un rīta nelabums

Grūtniecības simptomi un blaknes ir dažādās – kamēr citas māmiņas gaidību laikā ir starojošas un mundras, citas var mocīt rīta nelabums. Lai novērstu pastiprinātas zobu jutības un t.s. „eroziju" rašanos, pēc skābes „iedarbības" uz zobiem (gan pēc vemšanas, gan skābu produktu lietošanas), mute ir jāizskalo ar lielu ūdens daudzumu, bet tīrīt zobus iesaka ne ātrāk kā pēc stundas! Tāpat Ģimenes zobārstniecība speciālisti aicina - censties izvairīties no biežas našķošanās. Pēc saldām uzkodām izskalojiet muti ar tīru ūdeni. Ja našķojaties vairāk nekā trīs reizes dienā, tad arī zobi ir jātīra vismaz trīs reizes!

Ģimenes zobārstniecība speciālisti iesaka ne tikai grūtniecības laikā, bet arī ikdienā ievērot veselīgas ēšanas pamatprincipus un ēst bieži, taču nelielām porcijām un ievērojiet minimālo pārtraukumu starp ēdienreizēm – trīs stundas! Bet starplaikos dzert tīru ūdeni, lai veicinātu vielmaiņu.

Grūtniecības laikā tiek ieteikts vismaz divas reizes apmeklēt zobārstu un zobu higiēnistu, it īpaši ja ir nosliece uz smaganu problēmām. Grūtniecības laikā radušās izmaiņas smaganās neizzūd un atkārtojas, ja netiek pilnībā likvidēts kairinātājs (mīkstais aplikums, zobakmens). Smaganu apsārtumu, pietūkumu un asiņošanu var mazināt, regulāri rūpīgi notīrot aplikumu. Tāpēc, ja ir šādas sūdzības, grūtniecēm jāapmeklē zobu higiēnists biežāk nekā reizi pusgadā.

Ko darīs zobu higiēnists: procedūra apmēram ilgst stundu.

  • ar ultraskaņas skēleri un speciāliem instrumentiem noņem mīksto aplikumu un zobakmeni (aplikuma noņemšanai pielieto arī soda strūklu, kas rada balinošu efektu);
  • kad cietais aplikums noņemts, zobus nopulē ar abrazīvu pastu;
  • izdiego un uzliek fluora gēla aplikācijas zobu stiprināšanai vai citus zobus stiprinošus un jūtību samazinošus līdzekļus;
  • zobu higiēnists palīdz izvēlēties katram pacientam vispiemērotākos mutes dobuma higiēnas līdzekļus;
  • nepieciešamības gadījumā zobu higiēnists nosūta pie zobārsta (Zobu labošanai, ja ir tāda nepieciešamība labāks laiks ir otrais trimestris);

Pietikt vizīti pie Ģimenes zobārstniecība speciālistiem Jūs varat, sazinoties ar Jums tuvāko Ģimenes zobārstniecība klīniku vai mutes veselības centru visā Latvijā.

Lai nodrošinātu lapas darbību, mēs izmantojas sīkdatnes. Ja turpini izmantot šo interneta lapu, tu piekrīti lietot mūsu sīkdatnes.